REGULAMIN LIGI

W rozgrywkach uczestniczą drużyny złożone z uczniów danej szkoły, którzy uczęszczają do niej od 22 października 2019 roku dla Ligi Szkół Podstawowych oraz obowiązuje rocznik 2005 i młodsi, a dla SPG 00 i młodsi.

I. Regulamin rozgrywek Ligi

1. Mecze rozgrywane będą wg przepisów PZKosz z następującymi zmianami:
a) czas gry 4 x 10 minut ryczałtem. Czas na żądanie przysługuje trenerom: w każdej kwarcie po jednym. Nie wykorzystane czasy nie przechodzą na kolejne kwarty. W dogrywce przysługuje po jednym dodatkowym czasie.

b) Czas gry zatrzymywany jest w pierwszych 3 kwartach w ostatniej minucie ich trwania, w ostatnich dwóch minutach 4. kwarty i ostatniej minucie dogrywki (czas dogrywki 5 minut) oraz na wszystkie przerwy na żądanie.

c) W meczu udział biorą drużyny złożone z minimum 5, a maksimum 12 zawodników.

II. Sprawy organizacyjne

1. „Godzina meczu” oznacza godzinę rozpoczęcia meczu, tzn. gospodarz ma obowiązek zapewnić 20 minut przed meczem szatnie, a salę na rozgrzewkę 15 minut przed.

1a) przerwa między drugą a trzecią kwartą wynosi 5 minut, chyba że obie drużyny wyrażą zgodę na szybsze rozpoczęcie

2. Czas oczekiwania sędziego na drużyny przyjezdne oraz gospodarza max.15 minut. Drużyna przed upływem tego czasu musi być gotowa do gry (zawodnicy muszą być w strojach, a protokół musi być wypełniony przez opiekuna).

3. Mecz nie może rozpocząć się bez opiekuna.

4. Do rozpoczęcia spotkania wymagana jest obecność minimum 5 zawodników;

5. W przypadku nie dotrzymania punktów 2, 3, 4 zespół karany będzie walkowerem (w tabeli uzyskuje 0 pkt oraz wynik 0:20)

6. W przypadku stwierdzenia gry nieuprawnionego zawodnika zespół zostanie ukarany walkowerem (w tabeli uzyskuje 0 pkt oraz wynik 0:20). Następnie organizator sprawdza pozostałe protokoły meczowe. Jeżeli potwierdzi uczestnictwo zawodnika w innym spotkaniu następuje automatyczne usunięcie zespołu z rozgrywek bez prawa gry w I Lidze w kolejnym sezonie !!!

6a. Na zebraniu Basketmanii ustalono, iż w rozgrywkach mają prawo grać zawodnicy klubowi, ale by zagrać w II Rundzie spełnić muszą warunek uczestniczenia w sezonie zasadniczym w minimum 3 spotkaniach. W pojęciu "uczestniczenia w meczu " ustalono iż zawodnik musi być przebrany w strój meczowy i oczywiście być wpisany do protokołu. Zapis o minimum dotyczy wyłącznie zawodników klubowych. Pozostali zawodnicy/zawodniczki mogą zostać dokooptowani na każdym etapie rozgrywek.

7. W sytuacji, gdy zespół w trakcie trwania sezonu zostanie ukarany dwoma walkowerami, następuje usunięcie drużyny z rozgrywek. Będzie to skutkowało anulowaniem wszystkich dotychczasowych wyników uzyskanych przez ten zespół.

8. W przypadku wybitnie niesportowego zachowania zawodnika (potwierdzonego przez sędziego w protokole meczowym) organizator zastrzega sobie prawo do zawieszenia zawodnika na kolejne mecze lub w całych rozgrywkach.

9. W przypadku nie stawienia się sędziego na mecz dopuszcza się dwie możliwości:

a) Sędziowanie przez któregoś z opiekunów bądź nauczyciela WF (wymagana jest zgoda obydwu drużyn)

b) Wyznaczenie nowego terminu

10. Gospodarz spotkania zobowiązany jest:

a) przygotować protokół meczowy;

b) przygotować stoper, tablicę punktową, gwizdek do komunikacji z sędziami;

c) zapewnić obsadę stolika sędziowskiego (osoba mierząca czas lub obsługująca tablicę elektroniczną oraz protokolant);

W przypadku stwierdzenia rażących nieprawidłowości, potwierdzonych przez uczestników, sędziów oraz obserwatorów, skutkować to będzie odebraniem praw do rozgrywania spotkań we własnej hali.

11. Opiekunowie mają prawo wnosić uwagi na protokole meczowym.

12. Wszelkie uwagi bądź protesty wnoszone są do 48 godzin po zakończonym meczu drogą pisemną.

13. W miarę możliwości organizator zapewnienia opiekę medyczną na meczach

3. System rozgrywania Lig:

System rozgrywek dla Basketmanii chłopców oraz Basketmanii dziewcząt: Basketmania dziewcząt składa się z 10 zespołów. W pierwszej rundzie zespoły rozgrywają swoje spotkania systemem "każdy z każdym" bez rewanżu. Do II Rundy awans uzyskują pierwszych 6 zespołów. Pierwsze dwa miejsca poszczególnych grup uzyskują bezpośredni awans do półfinałów, zespoły z miejsc 3,4,5,6 rozegrają mecze o wejście do 1/2 według schematu: (A3-A6,A4-A5) systemem mecz - rewanż. Zwycięzcy półfinałów zagrają w Wielkim Finale, przegrani w meczu o brązowe medale.

Basketmania chłopców. Dwie grupy po osiem zespołów, które w pierwszej rundzie rozgrywają swoje spotkania systemem "każdy z każdym" bez rewanżu. Druga runda utworzona zostanie z zespołów, które uplasują się na miejscach 1-4 w swoich grupach. Dokładny system zostanie zatwierdzony podczas spotkania świątecznego.

System rozgrywek dla SPP dziewcząt: Dziewczęta w Lidze SPG (7zespołów) rozgrywają swoje spotkania systemem "każdy z każdym bez rewanżu. Do II Rundy awans uzyskują pierwszych 6 zespołów. Pierwsze dwa miejsca uzyskują bezpośredni awans do półfinałów,ale rozegrają jeden mecz o rozstawienie pomiedzy sobą. Zespoły z miejsc 3,4,5,6 rozegrają mecze o wejście do 1/2 według schematu: (A3-A6,A4-A5) systemem mecz - rewanż(wewnętrznie do ustalenia). Zwycięzcy półfinałów zagrają w Wielkim Finale, przegrani w meczu o brązowe medale.

System rozgrywek dla Ligi SPP chłopców: W Lidze udział bierze 12 zespołów. W pierwszej rundzie zespoły podzielone zostały na dwie Dywizje(Dywizja A i Dywizja B) w których rozgrywają swoje spotkania systemem "każdy z każdym" bez rewanżu. Do II Rundy awans uzyskują pierwszych 6 zespołów z Dywizja A oraz pierwsze dwa miejsca Dywizji B które rozegraja baraż o prawo gry w ćwierćfinale z zespołami z miejsc 5-6 Dywizji A. Poniżej harmonogram spotkań 2 Rundy.

W 2 rundzie 1 i 2 miejsce Dywizji A zagrają rewanż o rozstawienie w hali przeciwnika, kótry nie był gospodarzem w 1 rundzie.
Miejsce 5 Dywizji A zmierzy się z 2 miejscem Dywizji B, zaś 6 miejsce Dywizji A zmierzy się z 1 miejscem Dywizji B o prawo gry w ćwierćfinale.
Następnie 3 miejsce Dywizji A zmierzy się ze zwycięzcą meczu A6/B1, zaś 4 miejsce Gr.A - A5/B2
Mecz bez rewanżu.
Następnie półfinały:
A1 -  (4 miejsce Gr.A - A5/B2)
A2 - ( 3 miejsce Gr A -  A6/B1)
Mecz o 3miejsce i Finał.

Mecze Ligi rozgrywane będą w dni wymienione w terminarzu szczegółowym w godzinach popołudniowych ( 15 – 18.30 ) w salach szkól biorących udział w Lidze, w przypadku braku odpowiedniej sali drużyna rozgrywać będzie mecze jako gość w salach przeciwnika.

W przypadku takiej samej ilości punktów dwóch drużyn decyduje wynik bezpośredniego spotkania, a w przypadku trzech drużyn mała tabela pomiędzy zainteresowanymi, zgodnie z kalendarzem SZS.

- ewentualne zmiany daty, godziny bądź miejsca rozegrania meczu za zgodą opiekunów oraz organizatorów. Zawiadomienie musi dotrzeć do : szkoły – przeciwnika oraz do Wrocławskiego Szkolnego Związku Sportowego

Organizatorzy Ligi są w stanie zorganizować przyspieszony kurs sędziego stolikowego. Prosimy opiekunów zespołów o zorientowanie się jakie jest zainteresowanie takim kursem wśród młodzieży i zgłoszenie zapotrzebowania na taki kurs do dnia 30.11.2019

Dzięki funduszom Urzędu Miejskiego nauczyciele prowadzący drużyny otrzymają wynagrodzenie za przeprowadzenie treningów oraz organizację lub udział w meczu. Godziny treningów nie mogą pokrywać się z godzinami pozalekcyjnymi prowadzonymi przez nauczyciela w szkole. Rozliczenie godzin przeprowadzonych przez nauczyciela nastąpi na podstawie dzienniczka zajęć potwierdzonego przez Dyrektora Szkoły. Z nauczycielami zostanie zawarta umowa zlecenie na kwotę 25 zł brutto za godzinę zajęć w tygodniach w których trwa liga.

Wyniki meczów Ligi, tabele i inne statystyki podawane będą na stronie internetowej www.wroclawskiszs/basketmania2. W imieniu prowadzących stronę prosimy o bardzo czytelne wypełnianie protokołów. Szkoły, które chciałyby zamieścić jakieś dodatkowe informacje o meczach rozgrywanych na swoim terenie ( np. zdjęcia z rozgrywek ) prosimy o przesyłanie takich informacji na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.